Tagi

, ,

O TOWARZYSZACH I PRZYJACIOŁACH
Święty Prorok [s] powiedział: „Przyjaciele mają wpływ na wiarę człowieka, dlatego też bądź ostrożny z kim przystajesz.” (Bihar-ul-Anwar, tom 74, s. 192)

Imam Sadiq [a] powiedział: „Staraj się być przyjacielem dla tego, kto jest szlachetniejszy od ciebie, a nie dla tego, od którego jesteś lepszy.” ( zawieraj przyjaźnie z osobami, dzięki którym możesz się rozwijać). (Bihar-ul-Anwar, tom 76, s. 267)

Imam Sadiq [a] powiedział: „Moim najbardziej ukochanym bratem jest ten, kto uświadamia mi moje błędy.” (Biharul-Anwar, tom 74, s. 282)

Imam Ali [a] powiedział: „Zaprawdę, człowiek ma trzech przyjaciół:
1. Przyjaciel, który mówi: ‘Jestem z tobą niezależnie od tego czy żyjesz czy umarłeś’ i tym przyjacielem jest czyn tego człowieka.

2. Przyjaciel, który mówi: ‘Jestem z tobą aż do progu twojego grobu, a potem cię opuszczę’ i to jest jego dziecko.

3. Przyjaciel, który mówi: ‘Jestem z tobą aż do twojej śmierci’ i to jest jego majątek, który będzie należeć do spadkobierców, kiedy on umrze.”

Z tej tradycji rozumiemy, że jedyna rzecz, która przyniesie pożytek dla człowieka w Przyszłym Świecie to Wiara i dobre czyny.

 Tę samą treść przekazuje wiele innych tradycji, a także wersety Świętego Koranu:

1. „Ci, którzy uwierzyli i czynili dobre dzieła – tych wszystkich czeka szczęśliwość i piękne miejsce powrotu!” (13:29)

2. „Zaprawdę, ci, którzy uwierzą i którzy będą czynić dobre dzieła… – My na pewno nie pozwolimy, by przepadła nagroda temu, kto czynił dobro!” (18:30)

3. „Zaprawdę, ci, którzy wierzą i czynią dobre dzieła, będą mieli Ogrody Raju jako mieszkanie.” (18: 107)

4. „Zaprawdę, tym, którzy uwierzyli i którzy pełnili dobre dzieła – Miłosierny przygotuje miłość.” (19:96)

Imam Sadiq [a] powiedział: „Bądź ostrożny, abyś miał prawdomównych przyjaciół i staraj się pozyskać ich, ponieważ oni są twoim wsparciem w czasie dobrobytu i niepowodzenia.” (Bihar-ul-Anwar, tom 74, s. 187)

Imam Sajjad [a] powiedział: „Strzeż się towarzyszy grzesznych i pomagających niesprawiedliwości.”
(Bihar-ul-Anwar, tom 78, s. 151)

Reklamy