Tagi

,

13 maja 2012 roku odbyło się pierwsze ogólnopolskie spotkanie szyitów, upamiętniające rocznicę urodzin Fatimy az-Zahry. Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Jedności Muzułmańskiej.

Wykłady zostały wygłoszone w języku polskim (Szejch Arkadiusz Miernik, Hawza al-Ilmiyya of England) i arabskim (Szejch Mohammed Shukri, Hawza al-Ilmiyya of Najaf). Przemówienie w języku perskim wygłosił Jego Ekscelencja Samad Ali Lakizadeh, ambasador Islamskiej Republiki Iranu w Polsce. Spotkanie otworzył Rafał Berger.

Okazuje się, że polscy szyici, oraz szyici zamieszkujący nasz kraj, mieli wiele powodów do radości z tego spotkania. Po pierwsze, zebraliśmy się świętując naprawdę radosne wydarzenie. Postać córki Proroka Mohammeda (Pokój z Nim), Fatimy az-Zahry jest postacią wyjątkowo piękną i inspirującą, wysłuchaliśmy więc ciekawych wykładów na jej temat (tekst polskiego wykładu zamieścimy, inshaAllah, wkrótce).

Kolejnym powodem do radości był fakt, że nasza działalność nabiera rozpędu, a organizatorzy nabrali wiatru w żagle. Serce rosło nie tylko na widok szyitów z różnych krajów i ich przyjaciół, ale także na widok publikacji w języku polskim, których przybywa systematycznie. Jesteśmy więc wdzięczni i tłumaczom, i wydawcom naszych publikacji. O publikacjach będziemy szczegółowo pisać na blogu.

Spotkanie było zorganizowane profesjonalnie, w wykłady były na wysokim poziomie merytorycznym. Uczestnicy mieli także okazję poznać się bliżej i porozmawiać- oraz spróbować pysznego perskiego deseru (ach, woda różana i szafran- coś co lubimy najbardziej).

Po wykładach odbyło się jeszcze jedno radosne wydarzenie- ślub. Przy tej miłej okazji szejch Arkadiusz Miernik wygłosił krótki wykład o małżeństwie w islamie w języku angielskim. Młodej parze życzymy wielu Bożych błogosławieństw.

Image

na zdjęciu od lewej: z tyłu Szejch Mohammed Shukri, z przodu: Rafał Berger, Szejch Arkadiusz Miernik, i nasz wielki przyjaciel, Andrzej Saramowicz

Image

na zdjęciu: część naszych publikacji

Mamy ogromną nadzieję, że podobne spotkania będą się odbywać regularnie. Czas więc zacząć planować następne. Dziękujemy organizatorom i wykładowcom za piękne duchowe przeżycie.