Tagi

Image

…W imię Boga Miłosiernego i Litościwego. Nie ma innego Boga, jeśli to nie On, a Muhammad jest Jego prorokiem. Oto siedziba Prawdy, szczyt pewności, źródło zespolenia i rozdzielenia, tajemnica Wschodu i Zachodu.

Do siedziby nie ma prawa wstępu nawet ten, kto osiągnął stację, chyba, że zbliżył się do miejsca Proroka i wypoczywa w miejscu promieniującym światłem. Był w odległości dwóch łuków lub jeszcze bliżej, co oznacza stację chwalebną, wybraną i uniwersalną. I wtedy objawił swojemu słudze to, co objawił. Zrozumiał znaczenie w sposób oczywisty. Nie skłamało mu serce w tym, co widział podczas uniesienia, postrzegając prawdy bliskości. I on widział go po raz drugi, gdy Adam był prochem marnym, przy Drzewie Lotosu Ostatniej Granicy tam, gdzie łączą się początek i koniec, azal, czas i abad. Tu właśnie znajduje się ogród schronienia, ostoja przybywających, żywych i zbawionych, gdy kontemplują istotę poza rajem przymiotów.

Drzewo Lotosu było okryte tym, co je okrywało. Ten, kto widział tajemnice i szczęście w niebie, nie patrzy na kogoś innego, a jego spojrzenie nie odwróciło się w bok ani nie pobiegło w dal. Jak może zagubić się wobec niebytu, którego nie można zobaczyć?

Abraham zajął centralne miejsce na tronie i zapanował nad światem ziemskim oraz niebieskim. Gdy zasiadł na tronie, ukazały się dwie stopy, a ziemia zajaśniała światłem. Aniołowie trzymali jedną stopę, a wybrani dwie: Jedną ze świata ziemskiego i drugą z niewidzialnego. Ani jedni, ani drudzy nie prześcigali się w słowach. Wybrani posiadają z rozkazu Boga wiedzę ogólną i szczegółową. Tajemnica ich istnienia unicestwia się podczas kontemplacji. Następnie ogarnia ich majestat istoty, zatapiają się w jej oceanie i nic z nich nie pozostaje. Chwała Bogu, który objawia wspaniałe przymioty z wyjątkiem ukrytych symboli!

Dusze spadkobierców są przedmiotem kontemplacji, a oni tak, jak istnieją dzisiaj, będą istnieć jutro, mimo iż kontemplacja w siedzibie powstania odbywa się w tym lub innym stanie. Tymczasem ich kontemplacja w świecie ziemskim trwa zawsze. Postęp tkwi w rzeczywistości dusz, zmartwychwstanie odbywa się w ciałach. Jest to zmartwychwstanie począwszy od siedziby obowiązku do siedziby poddania.

Odrodzenie dusz odbywa się począwszy od stacji majestatu do stacji piękna aż do stanu, którego nie można opisać. W świecie ziemskim nie istnieje problem inkarnacji.

Ten, kto osiągnie ten stan, nie ma wstępu do siedziby.

Chwała temu, kto poznał Jego słowa! O, mieszkańcy Yatribu, nie ma tu dla was miejsca!

 

 Fragment kisążki Ibn Arabiego „Księga o podróży nocnej do najbardziej szlachetnego miejsca”

Reklamy