Tagi

Wpojone człowiekowi wartości moralne, biorące swoje korzenie z instynktu, są trwałe i wieczne. Upływ czasu i przemiany socjalne nie prowadzą do ich zwyrodnienia. Na przykład, piękno wierności lub odwdzięczenia się za dobro, dokładnie tak, jak obrzydliwość zdrady i złamanie obietnicy, są wiecznymi prawdami. I jak długo istnieć będzie ludzkość, wartości moralne nie ulegną zmianie. W ten sposób, z punktu widzenia rozumu, człowiek w życiu społecznym posiada naturalne moralne podstawy, które są wieczne i nigdy się nie zmienią.
Obok podstaw moralnych leżą obyczaje i tradycje, które będąc pod wpływem chronologicznych i miejscowych warunków, mogą zostać skażone. Nie mają one jednak nic wspólnego z podstawami moralnymi.
Święty Koran wskazuje na niektóre racjonalne i wieczne podstawy moralne:
هَلْ جَزَآءُ الإِحْسَانِ إِلاَّ الإِحْسَانُ
„Czy zaplata za dobro może być inna niż dobro?”
مَا عَلَى اَلْمُـحْسِنِينَ مِن سَبِيلٍ…
„Nie ma przeciwko czyniącym dobro żadnej drogi”.
… فَإِنَّ اللَّهَ لاَ يُضِيعُ أَجْرَ الْمُـحْسِنِينَ
„…to przecież Bóg nie zgubi nagrody tych, którzy czynią dobro!”
﴿إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَآءِ ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَآءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ﴾
„Zaprawdę, Bóg nakazuje: sprawiedliwość, dobroczynność i szczodrobliwość względem bliskich krewnych! On zabrania tego, co bezecne, naganne i występne. On was napomina – być może, wy się opamiętacie!”

Z książki “Zasady islamskiej wiary” Dża’far Subhani, tłumaczenie Omm Hussain

Reklamy