Tagi

Progresja lub regresja narodów, pomijając niektóre zewnętrzne faktory, wynika z przyczyn, których korzenie, w zasadzie tkwią w ich przekonaniach, wartościach moralnych i czynach. Ta zasada, w żaden sposób nie zaprzecza ustaleniom Wszechmogącego, ponieważ sama w sobie już jest przejawem predestynacją Allaha. Innymi słowy, Boża wola ma wpływ, by narody, poprzez swoje przekonania i czyny, określały swój los. Na przykład społeczeństwa, które swoje socjalne więzi oparło na fundamencie sprawiedliwości, będzie miało dobre i spokojne życie. Natomiast społeczeństwo opierające swoje stosunki społeczne na czymś przeciwnym, będzie mieć gorzkie życie. Jest to dokładnie ta zasada, która w terminologii Koranu, nazwana została „Boską Sunną (tradycją)”. Święty Koran mówi o tym:
… فَلَمَّا جَآءَهُمْ نَذِيرٌ مَّا زَادَهُمْ إِلاَّ نُفُوراً. اسْتِكْبَاراً فِي الأَرْضِ وَمَكْرَ السّـِيئِ وَلاَ يَحِيقُ الْمَكْرُ السَّيّـِئُ اِلاَّ بِاَهْلِهِ فَهَلْ يَنظُرُونَ إِلاَّ سُنَّتَ الأَوَّلِينَ فَلَن تَجِد َلِسُنَّتِ اللَّهِ تَبْدِيلاً وَلَن تَجِدَ لِسُنَّتِ اللَّهِ تَحْوِيلاً
„Oni przysięgali na Boga najuroczystsza przysięgą, iż jeśli przyjdzie do nich ostrzegający, to będą na prostszej drodze aniżeli jakikolwiek z narodów. Ale kiedy przyszedł do nich ostrzegający, to tylko powiększyło ich wstręt, dumę na ziemi i złośliwy podstęp. Ale złośliwy podstęp otacza tylko tych, którzy się do niego uciekają. Czyż oni patrzą jedynie na zwyczaj praojców? Ale ty nie znajdziesz w zwyczaju Boga żadnej zmiany! I nigdy nie znajdziesz w zwyczaju Boga żadnego odchylenia!”
W innym ajacie:
وَلاَ تَهِنُوا وَلاَ تَحْزَنُوا وَأَنْتُمُ اْلأَعْلَوْنَ إِن كُنْتُم مُؤْمِنِينَ. إِن يَمْسَسْكُمْ قَرْحٌ فَقَدْ مَسَّ الْقَوْمَ قَرْحٌ مِثْلُهُ وَتِلْكَ اْلأَيَّامُ نُدَاوِلُهَا بَيْنَ النَّاسِ وَلِيَعْلَمَ اللّهُ الَّذِينَ ءَامَنُوا وَيَتَّخِذَ مِنْكُمْ شُهَدَآءَ وَاللَّهُ لاَ يُحِبُّ الظَّالِمِينَ
„I nie słabnijcie, i nie smućcie się; wy będziecie górą, jeśli jesteście wierzącymi! Jeśli boli was jakaś rana, to podobna rana boli innych ludzi. Takie dni zmieniamy kolejno wśród ludzi, żeby Bóg poznał tych, którzy wierzą, i wziął spośród was świadków – a Bóg nie kocha ludzi niesprawiedliwych”.

Z książki “Zasady islamskiej wiary” Dża’far Subhani, tłumaczenie Omm Hussain

Reklamy