Tagi

religia

Każda religia składa się z doktryny wiary i szeregu wskazówek praktycznych oraz zasad moralnych, które zostały dane przez Boga prorokom w celu wskazania człowiekowi drogi i pokierowania nim.
Przekonanie o słuszności wyznawanej doktryny i wypełnianiu przykazań jest warunkiem pomyślności i radości człowieka w życiu doczesnym i przyszłym. Jeżeli więc będziemy pobożni, będziemy wypełniać nakazy Boga i proroków, staniemy się szczęśliwi na tym szybko przemijającym świecie i w życiu wiecznym. Człowiek, który nie jest pogrążony w grzechu i niewiedzy, który może poszczycić się nieskazitelną moralnością i czynieniem dobra jest szczęśliwy. Powinien on posiadać ufność, siłę i spokój w wirze światowych wydarzeń.
Religia Boga prowadzi nas właśnie do takiego szczęścia i pomyślności. Bez niej osiągnięcie tego jest niemożliwe.
Wiara funkcjonuje w sercu człowieka niczym strażnik. Zawsze kieruje go we właściwą stronę, strzeże go od podłości i skłania ku dobrym uczynkom. Wiara jest najsilniejszym i najtrwalszym punktem oparcia, dzięki, któremu – w doli czy niedoli – człowiek nie popada w zmartwienie i depresje.
Ludzie czczący Boga nigdy nie zatracają siebie, nie odczuwają w sobie pogardy i poniżenia. Czując związek z nieograniczoną potęgą Stwórcy świata, zawsze wspominają Go i znajdują u Niego schronienie. To oni mają siłę, ufność i spokój.
Religia wskazuje nam moralność, którą powinniśmy kierować, dobre uczynki, które powinniśmy wykonywać. Na tej podstawie dzielimy religię na trzy części: wiarę, moralność, praktykę.

„Zarys nauk Islamu” Prof. SEYYEDA MUHAMMADA  HUSAYN TABATABAI

 

 

Reklamy