Tagi

Wiara w istnienie Boga, jest wspólną zasadą wszystkich Niebiańskich religii i w ogóle znakiem wyróżniającym wierzącego człowieka, (za jaką religią by nie podążał) – od materialisty po ateistę.
Święty Koran uważa istnienie Boga za jasne i niewymagające dowodu, a jakakolwiek wątpliwość staje się tu nie na miejscu. W Koranie powiedziano:
﴿… أَفِي اللَّهِ شَكٌّ فَاطِرِ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ …﴾
„Czy można wątpić w Boga, stwórcę niebios i ziemi?”
Mimo że istnienie Boga jest oczywiste, tym, którzy chcą Go poznać drogą przemyśleń i poprzez dowody oraz rozwiać wszelkie potencjalne wątpliwości, Koran otworzył drogi, z których głównymi są:
1. Potrzeba człowieka i poczucia zależności od wyższej istoty, która objawia się w wyjątkowych sytuacjach – jest to właśnie zew ludzkiego instynktu przywołujący go do Źródła bytu. Koran mówi:
فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدّ‌ِينِ حَنِيفاً فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِي فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْهَا …
„Przeto zwróć swoje oblicze ku religii, jak człowiek gorliwie pobożny, zgodnie z naturą, jaką Bóg obdarzył ludzi przy stworzeniu”.

Również:
فَإِذَا رَكِبُوا فِي الْفُلْكِ دَعَوُا اللَّهَ مُخْلِصِينَ لَهُ الدّ‌ِينَ فَلَمَّا نَجَّاهُمْ إِلَى الْبَرّ‌ِ إِذَا هُمْ يُشْرِكُونَ
„Kiedy wsiadają na statek, to wzywają Boga, wyznając szczerze Jego religie. Lecz kiedy doprowadzi ich szczęśliwie na suchy ląd, oni wtedy dodają Mu współtowarzyszy”.

Wezwanie do studiowania przyrody i rozmyślanie o jej urodzie, będącej jawną oznaką istnienia Boga. Są to znaki mówiące o ingerencji wiedzy, siły i mądrego panowania w świecie bytu. Święty Koran mówi o tym:
إِنَّ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَاخْتِلاَفِ اللَّيْلِ وَالنَّهَارِ لاَيَاتٍ لاَُوْلِي الأَلْبَابِ
„Zaprawdę, w stworzeniu niebios i ziemi i w kolejnej zmianie nocy i dnia są znaki dla tych, którzy posiadają rozum”.

Koran zawiera wiele ajatów na ten temat, ale tu zadowolimy się tymi.
Oczywiście nie oznacza to, że droga do poznania Boga ogranicza się do tych dwóch metod. Teolodzy islamskich nauk, podali w swoich książkach wiele świadectw istnienia Boga.

Z książki ,,Zasady islamskiej wiary”, Dża’far Subhani, tłumaczenie Omm Hussain

Reklamy