Tagi

door

Gdy opuszczacie swe domy, róbcie to tak, jakbyście mieli już nigdy do nich nie powrócić. Opuszczajcie je jedynie by być posłusznymi Bogu i mając na uwadze sprawy wiary. W swym postępowaniu zachowajcie wewnętrzny spokój i godność oraz wspominajcie Boga zarówno otwarcie jak i w skrytości.

Jeden z towarzyszy Abu Dharra zapytał jednego z członków jego rodziny gdzie ten przebywa. Odpowiedziano mu, że wyszedł. Gdy towarzysz zapytał kiedy Abu Dharr wróci, usłyszał: „To, kiedy wróci, jest w rękach kogoś innego” ponieważ sam nie miał on nad tym władzy.

Gdziekolwiek się znajdziecie, uczcie się od stworzeń Boga, zarówno tych pobożnych jak i występnych. Proście Boga by zapewnił wam miejsce wśród swych szczerych i prawdomównych poddanych, i by połączył was z tymi spośród nich, którzy przeminęli by udać się dalej. Wychwalajcie Boga, i dziękujcie mu za pokusy, przed którymi was chronił i za występki złych ludzi, które udaremnił. Osłaniajcie swój wzrok przed grzesznymi pokusami i tym co zostało wam zakazane, i podążajcie ścieżką prawych. Bądźcie czujni i obawiajcie się Boga na każdym kroku, tak jakbyście cały czas mogli zboczyć z prostej ścieżki. Nie dajcie się zwieść. Pozdrawiajcie Ludzi Boga, kierując do nich pierwsze słowa jak i odpowiadając na ich pozdrowienie. Pomagajcie tym, którzy proszą was o pomoc w słusznej sprawie, naprowadzajcie tych, którzy się zagubili i nie zważajcie na ignorantów.

Gdy powrócicie do swych domów, wchodźcie do nich niczym zmarli do swych grobów – dbając jedynie o Boże miłosierdzie i przebaczenie.

Imam Dżafar Al-Sadik, „Światło Drogi” tłumaczenie: DK

Reklamy