Tagi

,

farshchian1

Mahmoud Farshchian – malarz i architekt, urodzony w Isfahanie (Iran) 24 stycznia 1930 r. Jako syn isfahańskiego handlarza dywanów i miłośnika sztuki, wyrastał w jednym z najpiękniejszych i najbardziej zabytkowych miast Iranu. Interesował się sztuką już od dzieciństwa, a będąc jeszcze w szkole został zaproszony do nauki malarstwa u sławnych mistrzów swego czasu. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Isfahanie, a później kształcił się w Europie. Po powrocie do Iranu objął stanowisko w Departamencie Sztuk Pięknych w Teheranie oraz został profesorem w Teherańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mahmoud Farshchian obecnie mieszka, tworzy i uczy malarstwa w Stanach Zjednoczonych.
Mahmoud Farshchian jest największym żyjącym mistrzem malarstwa miniaturowego, a jego styl stał się na tyle charakterystyczny i rozpoznawalny, iż stworzył on własną szkołę w malarstwie. Wśród jego dzieł można znaleźć miniatury nawiązujące do tematów religijnych i mistycznych, legend, a także wydarzeń historycznych. Poza tym, często jego natchnieniem jest również przyroda, kobiece piękno i miłość. W swych dziełach Mahmoud Farschian w wyjątkowo umiejętny sposób posługuje się światłem i barwą. Jego dzieła są bardzo wyraziste i przekazują całą gamę emocji: od radości i błogości w rajskich krajobrazach, przez przeżycia mistyczne, aż po rozpacz i ból. Jego praca nie oganicza się tylko do dziedziny malarstwa. Farschian zaprojektował również elementy wystroju jednych z najważniejszych zabytków szyickich : sanktuarium Imama Rezy (a) w Maszhadzie, a także sanktuarium Imama Husejna (a) w Karbali.
Mahmud Fashchian jest niezwykle cenionym artystą nie tylko w Iranie, ale także za granicą. W 2001 roku otworzono Muzeum Mistrza Mahmuda Farhchiana w Teheranie, a jego dzieła znajdują się również w zbiorach sztuki na całym świecie. W 2012 roku wystawę jego dzieł można było podziwiać w warszawskiej Galerii pod Wielkim Świetlikiem a także Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Wystawa ta była formą upamiętnienia siedemdziesiątej rocznicy przyjęcia przez Iran polskich uchodźców w czasie II wojny światowej.

Niektóre z jego dzieł:

1. „Hafez”

M. Farshchian - Hafez

2. „Urodzony w Kabbie” (Imam Ali)

M. Farshchian - Born in the Kabbah

3. „Oddawanie czci”

worship

4. „Aszura”

M. Farshchian - The Ashura

5. „Spojrzenie”

M. Farshchian - Gaze

Reklamy