Tagi

Podobnie jak Wszechmogący jest jedynym władcą w świecie bytu, a kierowanie wszechświatem i życiem człowieczeństwa znajduje się w Jego rękach (kierowanie w tworzeniu), identycznie w sprawach związanych z prawodawstwem. Rządy (państwem), ustanawianie prawa, posłuszeństwo, wstawianie się, wybaczanie grzechów – wszystko to należy do władzy Wszechmogącego i nikt bez Jego zgody nie ma prawa tym rozporządzać. Dlatego monoteizm w kierowaniu, ustanawianiu prawa, posłuszeństwie itd. jest odgałęzieniem monoteizmu w zarządzaniu.
Jeśli więc Prorok zostaje wybrany na przywódcę muzułmanów, to wybory realizowane są z woli Pana i właśnie, dlatego posłuszeństwo Prorokowi jest obowiązkowe tak jak i Bogu i jest uważane za bezpośrednie posłuszeństwo Wszechmogącemu. Święty Koran mówi na ten temat:
مَن يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللَّهَ
„Ktokolwiek słucha Posłańca, ten słucha Boga.
وَمَآ أَرْسَلْنَا مِن رَسُولٍ إِلاَّ لِيُطَاعَ بإِذْنِ اللّهِ
„Jeśli wysłaliśmy jakiegoś posłańca, to tylko po to, aby był słuchany – za pozwoleniem Boga.”
Jeśli by, więc nie było rozkazu i woli Allaha, Prorok nie zostałby przywódcą, ani tym, komu należało być posłusznym. W rzeczywistości, rządy Proroka i posłuszeństwo mu – są przejawem rządów Wszechmogącego i posłuszeństwa Jemu.
W takim razie, ponieważ określenie obowiązków i przepisów należy do zadań panowania, to nikt nie może sądzić zgodnie z aktami prawnymi, których nie zatwierdził Wszechmogący Allah. W Koranie powiedziano o tym:
وَمَن لَمْ يَحْكُم بِمَآ أَنْزَلَ اللّهُ فَاُولئِكَ هُمُ الْكَافِرُونَ
„A ci, którzy nie sądzą według tego, co zesłał Bóg, są niewiernymi.”

Również wstawiennictwo i wybaczenie grzechów są wyjątkowym prawem Wszechmogącego i nikt nie ma prawa twierdzić, że bez Jego woli może się za kimś wstawić. Koran mówi na ten temat:
مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِاِِذْنِهِ
„A któż będzie się wstawiał u Niego inaczej jak za Jego zezwoleniem?”
W innym ajacie:
وَلاَ يَشْفَعُونَ إِلاَّ لِمَنِ ارْتَضَى
„…oni będą się wstawiać tylko za tymi, których On sobie upodobał”.
Zatem, z perspektywy Islamu, skup i sprzedaż odpustów, przedpłata, to, że ktoś może sprzedać raj, odsunąć kogoś od piekielnych płomieni, jak to było rozpowszechnione wśród niektórych chrześcijańskich nurtów (katolików), jest bezpodstawnym działaniem. Koran mówi o tym:
وَمَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللَّهُ
„…a któż przebacza grzechy oprócz Boga?”
Zgodnie z tym, co było powiedziane wyżej, monoteista, w sprawach związanych z prawem i szariatem, powinien uważać Allaha za Jedynego Władcę, jeśli tylko Wszechmogący nie wybierze kogoś do władzy w celu rozjaśnienia Bożych zapowiedzi i przykazań.

 

Z książki ,,Zasady islamskiej wiary”, Dża’far Subhani, tłumaczenie Omm Hussain

 

Reklamy