Tagi

Polska historia pełna jest inspiracji. Tworzy podwaliny naszej tożsamości, nie tylko narodowej, ale też kulturowej i religijnej. Walka życia codziennego, o godność, o szczęście, o przyszłość, a w niej o możliwość samorealizacji, o stawanie się lepszym człowiekiem, to zmagania, które dotyczą nas tak samo dziś, jak i w przeszłości. Wbrew pozornej odmienności, my jako jednostki, ale też polscy muzułmanie, szyici, dążymy do podobnych celów jak nasi przodkowie. Widząc zwodniczość pogoni za doczesnością i konformizmu, czasem nawet nieświadomie, nawiązujemy do tradycyjnych wartości narodu Polskiego – poszanowania religii, wiary w Boga, wartości moralnych i siebie nawzajem. Historia pełna jest przykładów, gdy te tradycyjne wartości zostały zaatakowane, odrzucone w imię nowych ideologii. Zabory, wojny światowe, nazizm, stalinizm, komunizm pozostawiły po sobie w Polsce namacalne ślady, między innymi w postaci książek, zabytków, eksponatów muzealnych, pomników, które są dla nas przypomnieniem i przestrogą. Odkrywając je na nowo lepiej rozumiemy polskie społeczeństwo i samych siebie, jesteśmy w stanie czerpać z wiedzy i doświadczeń innych, by uniknąć tych samych pomyłek i żyć takim życiem, o jakie walczyli Polacy na przestrzeni wieków. Polskość to dla nas nie choroba czy powód do wstydu, ani też nie mało istotna informacja w aktach i dokumentach. To powód do dumy i radości, to piękne dziedzictwo warte wspominania i kultywowania. W dobie globalizacji, zagranicznych konfliktów politycznych w które czasem angażujemy się bardziej niż w sprawy bezpośrednio nas dotyczące, warto pamiętać o tym, że choć czasy się zmieniają, ludzka natura pozostaje taka sama. Bogatsi o doświadczenia tych, którzy przeminęli, jesteśmy w stanie zrobić dużo więcej dobrego niż odrzucając własną tożsamość narodową, naśladując ludzi, którymi nigdy nie byliśmy i nie będziemy.

„(…) A gdyby Bóg zechciał, to uczyniłby was jednym narodem, lecz… żeby was doświadczyć w tym, co wam dał. Starajcie się więc pilnie czynić dobre dzieła. Do Boga powrócicie wszyscy razem. On obwieści wam to, w czym się różniliście.” (5:48)

To Bóg w swej mądrości sprawił, że nasz naród przetrwał wiele cierpień i walk, a my urodziliśmy się właśnie Polakami – a Bóg wie najlepiej.

Zdjęcia: Nasza ekipa zwiedzająca były obóz hitlerowski w Żabikowie oraz wystawę poświęconą początkom Narodu Polskiego w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

100_2986

100_2987

 

 

DSC_7486

100_2052

Reklamy