Tagi

W wieku 103 lat zmarła Marianna Popiełuszko – mama błogosławionego księdza Jerzego, zamordowanego przez komunistycznych oprawców.

Marianna Popiełuszko pochodziła z Grodziska. W 1942 roku wyszła za mąż za Władysława Popiełuszkę, z którym miała pięcioro dzieci.

Na początku lat 80. brała udział w odprawianych przez jej syna ks. Jerzego Mszach za Ojczyznę. Po zabójstwie Jerzego Popiełuszki uczestniczyła w różnych spotkaniach religijnych i rocznicowych, w tym w spotkaniach z działaczami „Solidarności” i pielgrzymkach na Jasną Górę.

Niektóre źródła jako datę urodzenia Marianny Popiełuszko podają rok 1920, a nie – rok wykazany w akcie urodzenia i dowodzie osobistym, czyli 1910. Marianna Popiełuszko mieszkała we wsi Okopy koło Suchowoli (Podlaskie), miała pięcioro dzieci. Mieszkała z rodziną jednego z synów, stale opiekowali się nią też działacze podlaskiej Solidarności. Setne urodziny Marianna Popiełuszko obchodziła 1 czerwca 2010 – kilka dni przed beatyfikacją syna, która odbyła się 6 czerwca w Warszawie

W 2006 Marianna Popiełuszko została odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej.

Marianna Popiełuszko zmarła w szpitalu w Białymstoku.

c105fe7319f0628c0d2ff6494d0f886e

Źródło: niezależna.pl

Reklamy