Tagi

26 września przed Konsulatem tureckim w Los Angeles protestowali Kurdowie, którzy są oburzeni okrutnymi praktykami tak zwanego Państwa islamskiego (IS) oraz polityką Turcji wobec uchodźców kurdyjskich oraz samego IS. Kurdowie zwracają szczególną uwagę na to, że w ostatnim okresie to właśnie oni najbardziej potrzebują wsparcia i pomocy przeciwko IS. Zwracają oni uwagę na coraz częściej pojawiające się relacje o przerażających zbrodniach, gwałtach i grabieżach oraz tragicznej sytuacji uchodźców, przede wszystkim starców, kobiet i dzieci, którzy w liczbie około 150000 w ciągu kilku dni musieli opuścić swoje domy. Przywódcy Kurdyjscy są zdumieni postawą rządu Turcji, który będąc członkiem NATO i koalicji, która ma zamiar zbrojnie walczyć z IS, nie zezwala Kurdyjskim mężczyznom stanąć do walki, a uchodźców odgradza od siebie drutami kolczastymi.

Syrian-Kurd-refugees-at-Turkish-border

Emigracja Kurdyjska oskarża również rząd turecki o bezpośrednie wspieranie terroryzmu i różnych organizacji powiązanych między innymi z Al Kaidą oraz handel ropą z dżihadystami. Lider kurdyjskiej partii demokratycznej Salih Muslim wezwał USA, NATO I ONZ do podjęcia natychmiastowych i konkretnych działań w celu zapobiegnięcia ludobójstwa Kurdów w Kobane, gdyż jak donoszą świadkowie naloty na siły IS nie są tak precyzyjne i skuteczne jak to podają media, a ich efektem jest jeszcze większa aktywność wojskowa Państwa Islamskiego, które dysponuje o wiele lepszym uzbrojeniem niż kurdyjskie odziały ochotnicze takie jak YPG/YPJ. Dowódcy kurdyjscy podkreślają też to, że są jedynymi oddziałami, które walczą z IS na lądzie i są w stanie przekazać wiele informacji na temat sił dzihadystów. Podkreślają też swoją skuteczność pomimo tego, że są słabszą stroną w tym konflikcie i nie mogą na razie liczyć na pomoc zachodnich mocarstw. Moim zdaniem to wielka szkoda, że próbuje się ugasić zapał młodzieży i narodu Kurdyjskiego, który zapowiedział, że każdy, kto jest w stanie nosić broń – bez względu na to czy to chłopak, mężczyzna, dziewczyna czy kobieta – jest gotowy by walczyć o swoją wolność.

Więcej na temat sytuacji Kurdów można przeczytać  na blogu Pana Witolda Repetowicza: http://wrn.int.salon24.pl/607068,bizi-gerila

k1

k2

k3

k4

k7

Grafika: National Journal

Reklamy