Tagi

,

Nowak_DziejePolski-400x300

Może ktoś odkryje jeszcze w dziejach Polski jakieś dla siebie zadanie? A może ktoś znajdzie w tej opowieści przyjemność, nawet pewne wzruszenie, jakie sprawić jest w stanie powrót do początków, do kraju lat dziecinnych polskiej historycznej ojczyzny? Może w gąszczu tego dziejowego matecznika ktoś odnajdzie przygodę, a ktoś powód do krytycznej zadumy? Każdy jest zaproszony.

Prof. Andrzej Nowak

 

(…)Mamy jeszcze jedno świadectwo, dotyczące państwa Mieszka – także z lat 965 – 966. Sporządził je Ibrahim ibn Jakub. Żydowski handlarz i uczony, a także wywiadowca na służbie kalifa Kordoby. Al – Hakama II (panował w latach 961 – 976). Kalif po swoim ojcu Abd ar – Rahmanie odziedziczył wielką gwardię słowiańską. Hakan nie był wojennym panem, patronował w nauce, tworząc z Kordoby jedno z najważniejszych centrów intelektualnych ówczesnego świata (zgromadził gigantyczną bibliotekę, liczącą ponad 400 tys. Manuskryptów). Słowiańscy niewolnicy byli mu raczej potrzebni do męskiego haremu, zgodnego z jego upodobaniami(…)

 

(…) O ziemi Mieszka był znakomicie poinformowany. Umiał słuchać i dowiadywać się, czego dowodem są choćby zapisane przez niego słowiańskie słowa, takie jak mh (mech), Sb (szpak), czy tetra (cietrzew). Umiał też z talentem antropologa i asa wywiadu zarazem opisać egzotyczny kraj, jego obyczaje, dęte i strunowe instrumenty muzyczne, higienę (sauna), napoje (miód), sady (jabłonie, grusze, brzoskwinie), jak i system polityczno  – militarny(…)

 

(…)Wymienia Mieszka – króla Faraga, Bojema i Karako (czyli Pragi, Czech i Krakowa) oraz Nakona, księcia obodrzyckiego. Dalej pisze tak: „ A co się tyczy kraju Meszko, to jest on najrozleglejszy z ich (tj. słowiańskich) krajów. Obfituje on w żywność, mięso, miód i rolę orną (lub rybę). Pobierane przez niego (tj. Mieszka) podatki (stanowią) odważniki handlowe. (Idą ) one (na) żołd jego piechurów. Co miesiąc każdemu oznaczona ilość z nich. Ma on trzy tysiące pancernych (podzielonych na) oddziały, a setka ich znaczy tyle, co dziesięć secin innych (wojowników). Daje on tym mężom odzież, konie, broń i wszystko, czego tylko potrzebują (…)

 

 

 

Reklamy