Tagi

10173602_736742419744715_2561856427063755492_n

 

W okresie sprawozdawczym październik 2012 r. – czerwiec 2014 r., globalna wolność religijna weszła w okres poważnego kryzysu, a raport potwierdza medialne postrzeganie rosnącej fali prześladowań mających na celu zmarginalizowanie społeczności religijnych.

Raport „Wolność religijna w świecie. Raport 2014” ukazuje, że wolność religijna jest zagrożona w prawie 60 % krajów na całym świecie, a to oznacza poważny sygnał wysłany rządom i przywódcom religijnym jako ogromny i palący problem, którego nie można dłużej ignorować.

Raport Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, opracowany przez dziennikarzy, naukowców i komentatorów, ujawnia niepokojące obawy ludzi wiary w 116 ze 196 krajów świata.

Obejmuje on wydarzenia od jesieni 2012 r. do lata 2014 r. Analizując wszystkie grupy religijne stwierdza, że tam, gdzie sytuacja w zakresie wolności religijnej uległa zmianie, to prawie zawsze była to zmiana na gorsze.

W analizowanych 196 krajach pogarszające się warunki wolnego wyznawania wiary są odnotowane w 55 państwach (28 %).

Tylko 6 ze 196 krajów – Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuba, Katar, Zimbabwe i Tajwan – zostały uznane za kraje, gdzie sytuacja nieco się poprawiła, ale i wśród nich

4 kraje pozostają sklasyfikowane jako miejsca o „wysokim” lub „średnim” poziomie prześladowań.

Raport określa 20 krajów jako kraje o „wysokim” stopniu nietolerancji religijnej lub aktywnego prześladowania.

Spośród nich w 14 krajach mamy do czynienia z prześladowaniami religijnymi, które są związane z ekstremistycznym islamem. Są to Afganistan, Republika Środkowej Afryki, Egipt, Iran, Irak, Libia, Malediwy, Nigeria, Pakistan, Arabia Saudyjska, Somalia, Sudan, Syria i Jemen.

W pozostałych 6 krajach prześladowania religijne związane są głównie z istnieniem w nich systemów autorytarnych. Są to Birma (Myanmar), Chiny, Erytrea, Korea Północna, Azerbejdżan i Uzbekistan.

John Pontifex, współautor Raportu (Sekcja Angielska PKWP), powiedział:
„W okresie, jaki Raport przedstawia, globalna wolność religijna weszła w okres poważnego kryzysu, a Raport potwierdza medialne postrzeganie rosnącej fali prześladowań mających na celu zmarginalizowanie społeczności religijnych. Raport, jaki sporządziliśmy, wskazuje, że wielu z tych, którzy są u władzy – rządy i przywódcy religijni – niemal cały czas nie stara się stanąć w obronie wolności religijnej, a tym samym nikt nie stoi na straży fundamentalnego prawa do wolności religijnej. Łamanie praw zwykłego człowieka – od groźby masakry na Bliskim Wschodzie do dyskryminacji w miejscu pracy w krajach zachodnich – są bezpośrednim wynikiem naruszeń wolności religijnej. Naszym obowiązkiem jako organizacji katolickiej jest nie tylko stanąć w obronie chrześcijan cierpiących z powodu naruszenia wolności religijnej, ale też w obronie ludzi wszystkich wyznań”.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Wolność Religijna w Świecie. Raport 2014”
http://www.aidtochurch.org/report2014/

Fragmenty Raportu Wolność Religijna w Świecie w języku polskim
http://pkwp.org/…/Fragmenty%20Raportu%20Wolno%C5%9B%C4%87%2…

Sytuacja Kościoła w Polsce – fragment Raportu
http://pkwp.org/…/Sytuacja%20Ko%C5%9Bcio%C5%82a%20w%20Polsc…

Źródło: https://www.facebook.com/PomocKosciolowiWPotrzebie?pnref=story

 

Reklamy